Türkçe’de karşılığı olmayan kelime

* Namecheck

Şu sıralar Türk halkının aniden farkına varıp direkt sevişme olayına girdiği Rufus, Want’ında “I don’t want, no I really don’t want/To be John Lennon or Leonard Cohen/I just want to be my Dad” diyerek bir vuruşta üç namecheck birden yaparak şu karşıki kalbimizi dağlamaz mı? Dağlar.

Onu bırak da Uzun Sarışınlar’ın You Could Have Both’unu dinleyişlerimde “Well, that’s what happens when you listen to Saint Scott Walker” cümlesini her duyduğumda kendimi tanıdığım en büyük azizlerden birine, tek kişilik ülkemin halk kahramanına saygı duruşunda hissetmiyor muyum? Hissediyorum. Yine aynı şarkıda, bizim sarışınlar, “And who was it who sang ‘I know that you love one So why can’t you love two?'” dediklerinde tatlı bir gıdıklama hissi yaratıp, üstüne başka bir güzel adamı aklıma düşürüvermelerini takdir etmiyor muyum? Ediyorum.

Şimdi ben bu kelimeyi sevmeyeyim de ne edeyim? Türkçesi yokmuş, varsın olmasın. Demek ki ihtiyaç yok. Biz “Sözü bittiğinde Nazım’a sığınamayan” bir nesiliz. O’na sığınamayandan kime sığınmasını beklersiniz ki?