Belki de faydalı bilgiler, Kitaplar

2013’ün en iyi kitapları listelerinin listesi

alexander skarsgard

Ekim ayındaki “Aman tanrım bu sene okuduğum kitaplar ne kadar vasat çıktı” hezeyanım sonrasında biraz toparlanmaya çalıştım. Ama çabalarım sonuç vermedi. Dün gece ben vasat kitaplar okurken dünyada neler olmuş diye merak ettim ve farklı gazete/dergi/web sitelerinin 2013’ün en iyi kitapları listelerini karıştırdım. Bu listeleri benim dışımda merak eden olursa diye Güzelonlu’ya da eklemeye karar verdim. İşte 2013’ün en iyi kitapları listelerinin tam listesi (yenileriyle karşılaştıkça güncellenecek):

Bu akşam ise liste yapan bu ekiplerin ortak kararlarının ne olduğunu merak ettim ve en iyi kitaplar listelerinden ortaya çıkan bir en iyi kitaplar listesi oluşturmaya karar verdim. Yukarıdaki listelerin ortak alanı kurgu eserler olduğundan listelerde sıralanan bu dala ait kitapları sıraladım. Sonuç şöyle bir şey çıktı (büyük halini görmek için üzerine tıklayabilirsiniz):

best fiction books of 2013

Buna göre en fazla listede kendine yer bulan, 2013’ün en iyi 12 kitabı şunlar:

best books of 2013Listeyle ilgili ilk dikkatimi çeken şey kadın yazarların baskınlığı oldu. Ayrıca, 2013, yıllar önce kitaplarını okuyup sonrasında unutmayı tercih ettiğim bazı yazarların senesi olmuş, bu da benim adıma ilginç bir durum (Kate Atkinson ne yazmış da bu kadar beğenilmiş, yarın kitabı alıp okumaya başlayacak kadar merak ediyorum). Bu sene hiçbirini okumadığım bu kitapların bazıları 2014 yılının ilk aylarında benimle birlikte olacak, bir kısmı ise olmayacak, bu kararımı da şimdiden size bildirmiş olayım.

Yazıyı bitirirken kafamdaki sorular:

 1. Bu kitapların hangileri gelecek sene Türkçe basılır sizce?
 2. Peki Türkiye’de durum ne? 2013’te yayımlanmış Türkçe yazılmış en iyi kitaplar neler? (Bir yerlerde liste yapan birileri var mı?)
 3. Robinson Crusoe 389 ya da Pandora yukarıdaki kitapları getirse de Amazon’a para kazandırmasak ne kadar güzel olur. Değil mi?
 4. Yukarıdaki kitaplardan okuduğunuz oldu mu?
 5. Sizin 2013’te okuduğunuz en iyi kitap hangisiydi? (Ben berbat kitaplar okurken siz ne yapıyordunuz merakı)

Küçük bir not: Yukarıdaki fotoğrafı Tumblr’daki pek sevdiğim ve çok yaratıcı bulduğum blog’lardan biri olan Slaughterhouse 90210‘dan aldım.  Fotoğrafın telif hakkı diziyi yayınlayan kuruluşta olup Güzelonlu’da bilgi amaçlı paylaşılmıştır. Eğer linke tıklayacak olursanız blog sahibinin kişisel 2013 listelerine bakmayı da unutmayın. Sevdiğim birkaç örnek post’u için lütfen bakınız: 1, 2, 3, 4.

———————————————

Sonradan ek: İkinci sorumun cevabı olarak bu sabah Sabitfikir‘in yaptığı bir liste buldum. Buradan erişebilirsiniz.

Ek 2: Indiereader.com alternatif bir liste yayımlamış.

Ek 3: Bu da Rolling Stone’un 2013’te yayımlanmış en iyi müzik kitapları listesi: Tık tık

Ek 4: Village Voice’in listesi.

Ek 5: Koltukname’nin 2013’ten kalanlar listesini beğendim.

Ek 6: Metin Celâl’in seçtiği 2013’ün en iyi çeviri romanları listesi.

Previous Post Next Post

Bir de bu yazilar var

5 Yorum

 • Reply Kitap Notları 22/12/2013 at 15:58

  Kate Atkinson’ı kütüphanede fark ettim. Behind the Scenes at the Museum çok övülüyor, ben de akıl defterime yazmıştım.

  Ben de geçen sene daha güzel ve etkileyici kitaplar okumuştum ama bu sene de Karanlığın Sol Eli ve Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş’u okuduğuma çok memnunum. Zaten 2013 raporumu birkaç güne yayınlayacağım.

  • Reply Bahar Malik 23/12/2013 at 02:56

   Bu Kate Atkinson olayını biraz araştıracağım. Benim ilgilenmediğim yıllarda bir şey mi olmuş diye :) Raporunuzu merakla bekliyorum.

 • Reply Kaptan 23/12/2013 at 03:02

  Geçen yıl okuma adına (en azından teknik olmayan okuma adına) çok verimsiz geçti. Bu verimsizlik içinde liste yapmam pek anlamlı olmaz ama ilk iki sırayı sırası ile The Sense of an Ending ve The Remains of the Day’in aldığını söylemem yanlış olmaz.

 • Reply Koltukname 18/01/2014 at 13:59

  Yurtdışı siparişleri için Use Good Books sitesini öneriyoruz — http://www.usegoodbooks.com. Hem her şey bulunuyor hem kargo bedava (!) hem de tüm kazanç bir hayır kuruluşuna gidiyor.

  Kitapları dünyanın çeşitli bölgelerinden temin edip gönderdiklerinden (örneğin biri Almanya’daki depodan geliyor, diğeri İngiltere), Amazon’dan daha hızlı da olabiliyor.

  Not: Listemizi beğendiğinize çok sevindik, biz de sizinkini çok beğendik :)

  • Reply Bahar Malik 18/01/2014 at 14:07

   Use Good Books harikaymış. Çok teşekkürler tavsiyeniz için.

  Yorum yazın