Fotoğraf çektim, Seyahat

Paris, Wes Anderson, Hotel Chevalier

chevalier

Geçen hafta Paris’te kısa fakat memnun edici günler geçirdim. Turist sezonunu hariç tutacak olursak, bu şehrin favori üç Avrupa kentimden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. [Diğer ikisi ise: Gittiğimde kitabevleri, türlü dvd dükkanları, sonu gelmez akşam aktiviteleri ve her daim sunduğu birbirinden bağımsız geçici sergileriyle Londra ve bu iki şehirden tamamen farklı olarak sessizliğin egemen olduğu, bilime son sürat hizmet ettiğim günlerde bir makalemi sunduğum konferansa katılmak üzere gidip Limmatquai’sinde huzuru hissettiğim, akşamları bir masalın içinde olduğunuzu düşündürten Zürih’tir.]

Bu seferki Paris gezisinin fon müziği “Where do you go to my lovely?” olduğundan, Anderson’un, The Darjeeling Limited’ının prelude kısa filmi Hotel Chevalier’de manzarasını kullandığı oteli bulmak konusunda tuhaf bir arzu içine girdik. Gerçek isminin Hotel Raphael olduğunu bildiğimizden ufak bir indeks taraması ile otelin adresini ele geçirdik ve bir sabah kendisini ziyaret ettik. Oda dolu olduğundan içini göremedim ve fakat o güzel balkona ve balkonun görüş açısına dışarıdan bakıp “evet bu” dedikten sonra fotoğrafladım.

paris_chevalier

Beğendiğim şeylerin birbirleriyle ilişkilerini fark etmek hoşuma gider. Sanırım bu yüzden The Darjeeling Limited’ın gerçek afişini değil ama Portman hayranlarının oluşturduğu, Portman’ı yirmibirinci yüzyıl Olympia’sına dönüştüğü sahte afişini sevdiğimi itiraf etmek zorundayım. Böyle.

darjeeling_poster

* Fotoğraf/Afişi buradan ve buradan bilgilendirme amaçlı aldım. Telif hakkı film yapımcılarına ve afişi tasarlayana aittir.

Previous Post Next Post

Bir de bu yazilar var

Hiç yorum yok

Yorum yazın