Bir şarkı

Bir tablo, bir şarkı

Müzeleri ya da galerileri dolaşırken eğer kulağımda kulaklığım varsa orada gördüğüm eserlerin fon müziği o anda dinlediğim albümler olur. Oysa bazen de bir tabloya bakarsınız ve aklınıza birden bir şarkı gelir. Artık o tablonun şarkısı bellidir. İşte bugün sizi tam da bunu yaptığımız bir oyuna davet edeceğim.

Bu yazı için kendisini Twitter’dan takip edebileceğiniz Meriç‘le işbirliği yaptık. Ben ona sevdiğim tablolardan oluşan bir seçki yolladım. Meriç her tablo için aklına ilk gelen şarkıyı geri gönderdi. Bana soracak olursanız, sonuç hiç fena olmadı.

Aşağıda seçkinin seçkisi bir grupla bu sonucu siz de değerlendirebilirsiniz. Tablolara bakarken altındaki oynatıcının “oynat” tuşuna basmanız yeterli. Eğer bir sorun yaşarsanız bana haber verin, ne yapabiliriz bir bakayım.

caspar david friedrich - monk by the sea
Leonard Cohen – Master Song

Alman Romantik ressam Caspar David Friedrich’in Deniz Kenarındaki Keşiş tablosunu çok severim. Güzelonlu’da da bu tabloya daha önce değinmiştik. Yapıldığı dönem (1808), hakkında, “… biri bu resme baktığında, göz kapaklarının kesilip alındığını hisseder” yorumu yapılan tablonun şarkısı Leonard Cohen’den Master Song.

pot pourri herbert james draper The House Of Love – Girl With The Loneliest Eyes

Eserlerinde güzelliği ve tutkuyu vurgulamak için sık sık gül imgesini kullanan Herbert James Draper’ın Viktoryen dönemin tüm güzelliklerini barındıran tablosu “Potpori” için Meriç The House of Love’dan Girl With The Loneliest Eyes’ı seçmiş. Bu seçimi beğendim :)

felix vallotton
Echo & The Bunnymen – Just A Touch Away

İsviçreli ressam Félix Vallotton’un Tiyatro Salonunda tablosunun şarkısı Just A Touch Away oldu. Benim aklıma gelmezdi ama tablonun şarkısının bu olduğunu okuduğumda çok da şaşırmadım.

wojciech weiss
Serge Gainsbourg – Je Suis Venu Te Dire Que Je M’en Vais

Sizlerle uzun süredir eserlerini paylaşmak istediğim ama fırsatını bulamadığım Polonyalı ressam Wojciech Weiss’in dağılmış bu çifti için Serge Gainsbourg söylüyor: “Sana gidiyorum demeye geldim gözyaşların faydasız”.

edward hopper gas station
Frank Zappa – Wind Up Workin’ in A Gas Station

Sırada Edward Hopper’ın ünlü tablosu Gas var. Bu tablo yüzünden, yıllar boyunca gözlerim, tahta kaplamalı minik benzin istasyonlarındaki yelekli ve bittabi kravatlı adamları boşuna aradı durdu. Bu kadar Amerikalı bir tabloya Frank Zappa’nın Wind Up Workin’ in A Gas Station‘ı yakışırdı.

gustave caillebotte - paris street rainy day
Can – She Brings The Rain

Edward Hopper’la yeterince Amerikanlaştıktan sonra en Fransızlardan Gustave Caillebotte‘la devam edelim. Ressamın en ünlü tablosu Yağmurlu Bir Paris Günü‘ndeki tüm ayrıntıları (hatta asimetrikliğini bile) seviyorum. Zaten Caillebotte‘un bütün eserlerini gereğinden fazla seviyorum. Öyle ki bazen farklı platformlarda ressamın eserlerini paylaştığımda umduğum kadar (büyük umutlar!) çok beğenilmezse büyük şaşkınlıklar (“nasıl beğenmezler?”) yaşıyorum. Yağmurlu bir Paris gününe yağmurlu bir şarkıyla cevap gelmiş: Can – She Brings The Rain.

Tihamér Margitay - jealousy
Fairport Convention – One Sure Thing

Eserlerini yeniden görmek için Budapeşte’ye gitmeyi çok istediğim Macar ressamlardan Tihamér Margitay’ın Kıskançlık tablosunun şarkısı Fairport Convention’dan One Sure Thing.

My man, he doesn’t care for me
And what he does, he doesn’t do for me
And when I need something
To him, it doesn’t mean a thing
You know he used to be my one sure thing

ramon casas 1891
Tindersticks – Kathleen

İspanyol ressam Ramon Casas’ın kadın portrelerini farklı sebeplerden kendimle özdeşleştirebiliyorum. Meriç, Casas’ın bu güzel tablosu için çok özel bir şarkı seçmiş: Tindersticks – Kathleen.

john atkinson - grimshaw snow and mist
Nick Cave – Fifteen Feet of Pure White Snow

Listemiz Ramon Casas’la sona erecekken İstanbul’a yağan ve herkesi çok heyecanlandıran karın şerefine, John Atkinson Grimshaw’ın Kar ve Sis ve bu tablonun şarkısı Nick Cave’den Fifteen Feet of Pure White Snow‘u da buraya ekleyeyim. Bu tablo bana Semih Kaplanoğlu’nun Yumurtasının açılış sahnesini anımsatıyor.

Umarım beğenmişsinizdir. Bu sefer beğenilerinizi müdüriyete iletmeniz önemli. Çünkü talep olursa devamı gelebilir.

2015’in ilk yazısı ne kadar harika oldu, değil mi? Herkese mutlu yıllar!

Previous Post Next Post

Bir de bu yazilar var

10 Yorum

 • Reply Candan 17/01/2015 at 23:32

  Bu yazıyı bilerek sakin bir güne bırakmıştım, iyi ki de öyle yapmışım. Devamı olsa pek sevinirim.

  Dostlukla :)

  • Reply Bahar Malik 21/01/2015 at 09:22

   Çok sevindim beğenmene. Ben Meriç’e zorluk olmasın diye fazla sayıda resim göndermiştim. Tahmin edemediğim şey Meriç’in bu konuda doğuştan yetenekli olduğuydu. Öyle güzel seçimler yapmış ki hepsini paylaşmak istiyorum :)

   Sevgiler.

 • Reply efr d. keë 26/01/2015 at 04:09

  Harika bi’ fikir ve harika bi’ seçki olmuş lakin fikrin harikalığı karşısında insan diyo’ ki, «Bu harika seçki daha geniş (çok daha geniş) bi’ seçki olsaydı, ne iyi!»

  • Reply Bahar Malik 26/01/2015 at 07:33

   Teşekkürler. Devamı gelecek.

 • Reply Elagöz 10/05/2015 at 10:05

  Bayıldık!

  • Reply Bahar Malik 11/05/2015 at 07:34

   Yenisi de geliyor :)

 • Reply Atahan 03/07/2015 at 13:43

  Nefis. Pek keyif aldım.

  • Reply Bahar Malik 03/07/2015 at 13:45

   :)

 • Reply Büşra Demircan 20/08/2019 at 21:59

  Kaç yıl oldu hala girer ilk defa gibi okurum, şarkısını da açar tabloya uzun uzun bakarım. Yine o anlardan biri. Çok güzel çok.

  • Reply guzelonlu 28/10/2019 at 16:24

   Ne güzel söylemişsiniz.

  Yorum yazın