Robert Walser

Posted: April 11th, 2014 | Author: | Filed under: Edebiyat vs., Kısa kısa | Tags: , | No Comments »

Walter Benjamin, Robert Walser hakkında çok tatlı bir şey anlatmış:

Schiller’in Wilhelm Tell oyununda Tell, zalim Vali Gessler’e dar bir yolda pusu kurar ve o anda bir vicdan muhasebesine girer(miş). Walser,  oyunun o anında Tell’in kendi kendine söylediği “Bu dar yoldan gelecek” monoloğunu düzyazıya geçirirken, “Bu dar yoldan…” sözleriyle başlamış; ancak daha o anda Walser’in Tell’i ümitsizliğe kapılmış, dengesini kaybetmiş, küçülmüş, kaybolmuş ve cümleye şu şekilde devam etmiş: “Bu dar yoldan, sanıyorum ki, gelecek.”

Bu yazıyı paylaşın

Nasılsın?

Posted: January 28th, 2014 | Author: | Filed under: Sinema, Tek replik | Tags: , , , | No Comments »

prince-avalanche

- Wie geht es dir?
- Wie geht es dir?


Estonya’dan tatlı bir selam

Posted: January 16th, 2014 | Author: | Filed under: Edebiyat vs., Konuk yazar | Tags: , , , , | No Comments »

slothrops tallinn

2013′ün en iyi kitapları listelerinin listesi yazısına düşündüğümün çok ötesinde bir ilgi oldu. Sizlerin 2014′teki okuma planlarınız nedir bilemiyorum ama kitap listeleri arasında bu kadar dolaşmak benim monoton okuma alışkanlığımı kırdı. İki haftadır şehrin sevdiğim kitabevlerini ve sahaflarını dolaşıyorum ve çok güzel kitaplar/dergiler toparladım. Onbeş gün gecikmeyle de olsa artık “Sana hazırım 2014!” diye bağırabilirmiş gibi hissediyorum.

Dün posta kutuma listeler yazısıyla ilgili bir posta daha düştü. Geçen yazki Tallinn tatilim sırasında ziyaret edip NorthernExplosurevari halinden çok hoşlandığım kitapçı Slothrop’s eğlenceli bir üslupla “listeler konusunda benim de söyleyeceklerim var” diyordu. Madem vardı, öyleyse neden yazmıyordu?

Tallinn’deki ikinci el İngilizce kitaplar satan şeker Slothrop’s'ta nelerin satılıp nelerin satılmadığını merak ediyorsanız cevabı aşağıdaki satırlarda gizli.

interior - slothrops

Estonya’dan tatlı bir selam

Sevgili Bahar Malik Hanım,

Blogunuzu uzaklardan da olsa ilgi ile takip eden bendeniz Tallinn’de İngilizce kitaplar üzerine uzmanlaşmış bir sahafta ikamet etmekteyim. Dediğim gibi yazılarınızı bugüne kadar büyük bir şevkle okurken (hatta bizim sahafı şehrin en iyi kitabevi seçmeniz size karşı olan ilgi ve sevgimizi katladı) bir anda böyle bir liste ile karşılaşmak beni her ne kadar mutlu ettiyse bile bize sormamış olmanız biraz moralimizi bozdu.

Her ne kadar size net bir liste veremeyecek olsak da gerek Amazon olsun ya da başka sitelerdeki Brown ya da Grisham hayranlığını biz geçen senenin başında fark etmiş ve stoklarımıza birkaç kopya eklemeyi ihmal etmemiştik. Tamam… Dürüst olalım… Eğer o bunak İngiliz gelip başımızı “Grisham, Grisham” diye yemeseydi biz de merak edip almazdık. Kitaplar, sekiz aydır burada ama daha soran çıkmadı. Şu an yalıtım malzemesi olarak cam kenarında iyi iş görüyorlar. Konu yalıtımdan açılmışken, evet, bu kitapçı “Winter Is Coming” şakasının komik olmadığı bir coğrafyada. Buna rağmen bizim gözümüzde fantastik edebiyatın en büyük trollerinden biri olan Martin’e inanılmaz bir talep var. Ya da bizim fiyatlar çok absürd. Bilemedik şimdi.

london - orwell

Malum bir sahaf olduğumuz için yeni çıkan kitaplardan ziyade klasik yapıtlara öncelik veriyoruz. Sizle gözümüze çarpan enterasan noktaları paylaşmak isteriz.

 • Herhangi bir Orwell kitabı raftaki yerini aldıktan ortalama 8 saat sonra satılıyor. Rekor tabi ki 34 dakika ile okunmayacak olsa bile eve kız atıldığı zaman raftaki varlığı ile sahibine artı puan kazandıracak 1984′te. Sonuçta, Slothrop’s olarak müşterilemizin farklı edebi ihtiyaçlarına karşılık verebilmeliyiz.
 • Kerouac, Palahniuk ve Bukowski de 24 saat içinde kesin satıyor. Ama özellikle “On The Road” kitabının filmi çekildikten sonra o derinlikte beat kuşağından bir kitap tavsiye etmemizi isteyen genç arkadaşların kalbini kırmamaya çalışıyoruz ve kendi hallerine bırakıyoruz.
 • London, Sovyetler Birliği zamanında kitaplarının basılmasına izin verilmiş ender batılı yazarlardan, o yüzden burada ona karşı beslenen olağanüstü bir sempati var ya da en azından biz öyle düşünüyorduk. Son 6 aydır elimizde muhtemelen basılmış olan en güzel London derlemesi ben bu yazıyı kaleme alırken mahsun bir şekilde raftaki yerinde durmakta.
 • 2013 senesinde gelip bize “Fifty Shades of Grey” kitabı ile takas kabul eder misiniz diye soranlara olabilecek en (affınıza sığınarak) yavşak gülümsememizle “Hayır!” demek şirket politikamız haline geldi.
 • More ya da Hume’u eleştirip Nietzsche satın alan insanları biz genelde tanrıya havale ediyoruz.
 • Canımız sıkılınca kitapları renklerine göre ayırıp raflara öyle diziyoruz. Evet, serde biraz mazoşistlik var ama kitap kapağı tasarlayan arkadaşlara sevgimiz de sonsuz. (Kırmızı, acayip satıyor!)

Şu an kitapçımızda bulunan mevcut kitapların listesine buradan ulaşabilirsiniz. Uzun lafın kısası bizde de durum böyle, Bahar Malik Hanımcım. 2013 de böyle geçti. Blogunuzun tutkulu bir takipçisi olduğumu hatırlatır, bizlere etmiş olduğunuz ikinci yemininizi en kısa zamanda yerine getirmenizi temenni ederim.

Sevgiler,
Slothrop’s

———————–
Slothrop’s'a çok teşekkürler. İlk kez konuşan bir kitabeviyle karşılaştım, benim için heyecan verici bir tecrübeydi. Yukarıda anlattıklarıyla Türkiye’deki sahafların satışları ne kadar kesişiyor, merak ettim. Belki bu konuda fikir sahibi birilerine ulaşabiliriz.

Yeminler ise yerine getirmek içindir sevgili Slothrop’s. Bir bahar sabahı tekrar karşılaşabiliriz bence.

* Slothrop’s fotoğrafları Jacques-Alain Finkeltroc’a ait.

2013′ün en iyi kitapları listelerinin listesi

Posted: December 22nd, 2013 | Author: | Filed under: Belki de faydalı bilgiler, Edebiyat vs. | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , | 5 Comments »

alexander skarsgard

Ekim ayındaki “Aman tanrım bu sene okuduğum kitaplar ne kadar vasat çıktı” hezeyanım sonrasında biraz toparlanmaya çalıştım. Ama çabalarım sonuç vermedi. Dün gece ben vasat kitaplar okurken dünyada neler olmuş diye merak ettim ve farklı gazete/dergi/web sitelerinin 2013′ün en iyi kitapları listelerini karıştırdım. Bu listeleri benim dışımda merak eden olursa diye Dünyevi Zevkler’e de eklemeye karar verdim. İşte 2013′ün en iyi kitapları listelerinin tam listesi (yenileriyle karşılaştıkça güncellenecek):

Bu akşam ise liste yapan bu ekiplerin ortak kararlarının ne olduğunu merak ettim ve en iyi kitaplar listelerinden ortaya çıkan bir en iyi kitaplar listesi oluşturmaya karar verdim. Yukarıdaki listelerin ortak alanı kurgu eserler olduğundan listelerde sıralanan bu dala ait kitapları sıraladım. Sonuç şöyle bir şey çıktı (büyük halini görmek için üzerine tıklayabilirsiniz):

best fiction books of 2013

Buna göre en fazla listede kendine yer bulan, 2013′ün en iyi 12 kitabı şunlar:

best books of 2013Listeyle ilgili ilk dikkatimi çeken şey kadın yazarların baskınlığı oldu. Ayrıca, 2013, yıllar önce kitaplarını okuyup sonrasında unutmayı tercih ettiğim bazı yazarların senesi olmuş, bu da benim adıma ilginç bir durum (Kate Atkinson ne yazmış da bu kadar beğenilmiş, yarın kitabı alıp okumaya başlayacak kadar merak ediyorum). Bu sene hiçbirini okumadığım bu kitapların bazıları 2014 yılının ilk aylarında benimle birlikte olacak, bir kısmı ise olmayacak, bu kararımı da şimdiden size bildirmiş olayım.

Yazıyı bitirirken kafamdaki sorular:

 1. Bu kitapların hangileri gelecek sene Türkçe basılır sizce?
 2. Peki Türkiye’de durum ne? 2013′te yayımlanmış Türkçe yazılmış en iyi kitaplar neler? (Bir yerlerde liste yapan birileri var mı?)
 3. Robinson Crusoe 389 ya da Pandora yukarıdaki kitapları getirse de Amazon’a para kazandırmasak ne kadar güzel olur. Değil mi?
 4. Yukarıdaki kitaplardan okuduğunuz oldu mu?
 5. Sizin 2013′te okuduğunuz en iyi kitap hangisiydi? (Ben berbat kitaplar okurken siz ne yapıyordunuz merakı)

Küçük bir not: Yukarıdaki fotoğrafı Tumblr’daki pek sevdiğim ve çok yaratıcı bulduğum blog’lardan biri olan Slaughterhouse 90210‘dan aldım. Eğer linke tıklayacak olursanız blog sahibinin kişisel 2013 listelerine bakmayı da unutmayın. Sevdiğim birkaç örnek post’u için lütfen bakınız: 1, 2, 3, 4.

———————————————

Sonradan ek: İkinci sorumun cevabı olarak bu sabah Sabitfikir‘in yaptığı bir liste buldum. Buradan erişebilirsiniz.

Ek 2: Indiereader.com alternatif bir liste yayımlamış.

Ek 3: Bu da Rolling Stone’un 2013′te yayımlanmış en iyi müzik kitapları listesi: Tık tık

Ek 4: Village Voice’in listesi.

Ek 5: Koltukname’nin 2013′ten kalanlar listesini beğendim.

Ek 6: Metin Celâl’in seçtiği 2013′ün en iyi çeviri romanları listesi.