Günlerin getirdikleri, Kısa kısa

Çok mutluyum (en azından bu konuda)

julian barnes - keeping an eyes open

Bir gün birisi bana en sevdiğim yazarları sorsa o yazarların içinde mutlaka (ama mutlaka) anacağım Julian Barnes’ın sanat üzerine yazdığı makalelerden oluşan bu kitapla kelimenin tam manasıyla birdenbire karşılaştığımda ufak çapta bir sevinç/coşku şoku yaşadım. Kitabın varlığına şaşırmam başlı başına şaşılacak bir durumdu çünkü daha sonradan hatırladığım üzere Ahmet Cihat Beyler bana bu kitabın çıktığından bahsetmişti. Ancak o an, daha önemli başka şeyleri de konuştuğumuzdan bu olay benim aklımdan çıkıvermişti.

Bir yazar, herhangi bir mevzu hakkında nasıl bu derece zarif yazabilir, kabalığı bile nasıl hayranlık uyandıracak bir nezaketle ifade edebilir konularında beni hayrete düşüren Barnes’ın Fransız ressamlar hakkındaki yazılardan oluşan bu kitabı (okuduğum kadarıyla) olağanüstü. Kitap, 10.5 Bölümde Dünya Tarihi’nde de okuyabileceğiniz Géricault yazısıyla başlıyor ve Manet, Degas, Cézanne gibi (en) büyüklerin yanı sıra benim pek bir bayıldığım Redon, Vallotton, Bonnard, Vuillard gibi ressamlarla devam ediyor. Kitabı okudukça, Barnes’la bu kadar aynı düşünmemize ve onun bu düşünceleri benim asla beceremeyeceğim bir şekilde anlatmasına şaşırıyor/seviniyorum. Bunca yıllık Barnes okuyuculuğunun ardından neye şaşırıyorum ben de bilmiyorum ama seviniyorum çünkü Barnes’la aynı düşünmek, ergenlik zamanlarınızda, o günlerdeki platonik aşkınızla aynı müzik grubunu sevdiğinizi öğrenmek gibi bir şey benim gözümde.

Bu kitabı mutlaka edinin, okuyun. “Türkçesini bekleyeceğim” diyorsanız Ayrıntı Yayınları’na baskı yapın ki, Serdar Rifat Kırkoğlu bir an önce çevirsin. Size söz veriyorum, okuduğunuza değecek.

(Barnes’la ilgili duygularımın özeti)

Previous Post Next Post

Bir de bu yazilar var

2 Yorum

 • Reply Şener Öztop/Sanat Eğitimcisi 27/05/2015 at 20:43

  Değerli Bahar Malik, Julian Barnes’ın kitabı üzerine yazınızı ilgiyle okudum. Ben de merak ettim. on sanatçı hakkında Barnes’in düşüncelerini okumak isterim. Önerinizi yerine getirerek Ayrıntı Yay. Serdar Bey’e ricada bulunacağım. Biz sanat yapanlar/sanatseverlerin böyle özgün görüşler getiren kitapları okumamız ve kitaplığımızda bulundurmamız gerekiyor.
  Tabiki biraz da kitaba ve okumayı âşina olmak gerekir. Size okumanız için Doğu Batı Yay. yayımlanan France Farago’nun “Sanat” kitabını okumanızı öneririm. En derin sevgi ve selamlar.

  • Reply Bahar Malik 27/05/2015 at 20:49

   Çok teşekkürler Şener Bey. Ben de önerdiğiniz kitabı edinmeye çalışacağım. Sevgiler.

  Yorum yazın