Küçük benzetmeler, Sanat üstüne

still alive

Geçen Pazartesi Sarkis’in İstanbul Modern’deki sergisini görmek üzere evden çıktım. Mekana ulaştığımda beni bir sürpriz bekliyordu: Müze kapalıydı. Pek çok müzenin pazartesileri kapalı olduğu bilgisini bir kere daha hatırlayıp bir kenara not etmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Bunun üzerine normalde gitme niyetimin olmadığı fakat Yüksel Arslan’ın çok sayıda eserinin sergilendiğini duyunca fikrimi değiştirdiğim Bienal alanına yöneldim ve günü orada geçirdim.

Kötü haber: Yüksel Arslan mevzusunda da yanılmışım. Bienal’de sanatçının sadece 10 civarında çalışması vardı. Bir çoğunu da daha önce görmüştüm. Esas Arslan retrospektifi Santral’de açılmış. Bunu fark etmemi de Bienal’den çıktıktan sonra gördüğüm duvara yapıştırılmış bir afiş sağladı.

Bienal ise düşündüğüm gibiydi. O yüzden bu konu hakkında uzun uzun konuşma niyetinde değilim. Size ortamda ilgimi cezbeden tek şeyden bahsedeceğim.

Cengiz Çekil, muhtemelen benim cehaletim dolayısıyla ismini daha önce duymadığım bir isimdi. İlgimi çekmesinin sebebi ise “Bugün de yaşıyorum” isimli çalışması oldu. Sanatçı, 1976 tarihli “Bugün de yaşıyorum”‘da ülkenin o dönemdeki karışık durumunu günlük formatındaki defterine sadece “Bugün de yaşıyorum” diyerek yansıtmış.

bugunBu eserin benim ilgimi çekmesinin sebebi ise defteri görür görmez aklıma On Kawara ve onun “I am still alive” serisinin gelmesiydi. Kawara, 1970’lerin başından itibaren gittiği değişik şehirlerden arkadaşlarına “I am still alive” yazan telgraflar çekmişti. Cevap beklenmeyen bu telgraflarla Kawara, sanatının ilk yıllarında etkilendiği Sartre’a da selam çakarak varoluşunu vurguluyordu.

on-kawara-alive
İletişimin şu anki kadar kolay olmadığı yıllarda, farklı lokasyonlardaki iki sanatçının, farklı sebeplerle benzer eserler ortaya çıkartmasını ilginç buldum. Bienal’in aklıma yeniden On Kawara’yı getirmiş olması ise beklemediğim bir sürpriz oldu. Yaşam böyle ufak tefek sürprizler de yapmasa hiç çekilmeyecek değil mi?

[Kullanılan eser görüntülerinin telif hakları Cengiz Çekil ve On Kawara’ya aittir. Güzelonlu’da bilgilendirme amaçlı kullanılmışlardır.]
Previous Post Next Post

Bir de bu yazilar var

Hiç yorum yok

Yorum yazın