Güzel şeyler

Güzel şeyler no.7: David Hamilton’ın ressamlara saygı fotoğrafları

david hamilton - vermeer

Geçen haftalarda, Nan Goldin’in ismini hatırlayamadığım bir fotoğrafını farklı farklı anahtar kelimelerle arayarak bulmaya çalışırken David Hamilton’ın bu yazıda sizinle paylaşacağım fotoğraflarıyla karşılaştım. Fotoğrafçının eserleri beni o kadar etkiledi ki aradığım şeyi bir kenara koyup bu fotoğraflara daldım.

Hamilton’ın 1984 yılında çıkardığı Homage to Painting or Images isimli kitap ünlü ressamların en az kendileri kadar ünlü tablolarından esinlenerek çektiği fotoğraflardan oluşuyor. Bu ressamlar arasında (benim İnternet’ten bulabildiğim kadarıyla) Vermeer, Degas, Ingres, Rafael ve Boudin de var. Kitaptan gördüğüm ilk fotoğraf yukarıdaki Vermeer’e Saygı isimli çalışmaydı. Fotoğrafın ismini okumadan “ne kadar Vermeervari bir büyüleyicilik” diye düşünmem Hamilton’ın başarısının bir kanıtı olsa gerek (en azından benim için oldu). Bu fotoğrafı Twitter’da paylaştığımda akla ilk İnci Küpeli Kız geldi, oysa ben fotoğrafı gördüğümde Süt Döken Kız‘ı düşünmüştüm.

Hamilton aynı modelle bakana Vermeer’in tablolarını anımsatan iki fotoğraf daha çekmiş.

david hamilton - johannes vermeer

Genç kız fotoğraflarıyla meşhur olmuş bir fotoğrafçının tablolara ve ressamlara saygı projesinde Edgar Degas balerinlerinin olmaması beklenemezdi. Hamilton, Degas’yı yok saymamış ve ressamın balerin tablolarını hatırlatan fotoğraflar da çekmiş.

david hamilton - edgar degas

david hamilton - edgar  degas - ballerinas

Jean Auguste Dominique Ingres’nın çıplakları da Hamilton’ın projesinde yer almış.

david hamilton - ingres

Rafael’in Üç Tanrıçası mı, Hamilton’ın Üç Tanrıçası mı?

raphael - david hamilton

Hamilton çalışmaları arasında Boudin’i de görünce hele de böyle etkileyici bir fotoğrafla görünce ne kadar sevindiğimi anlatamam. Eugene Boudin’in sahil tablolarına karşı saf bir sevgi duyuyorum. Bu içimde duyduğum sevgi o kadar büyük ki bir keresinde bir duvar dolusu Boudin tablosuyla karşılaştığımda benim o güne kadar kafamda yarattığım Boudin tablolarının daha etkileyici olduğuna karar vermişliğim bile olmuştu.

Hamilton’ın aşağıdaki tablosunda büyüleyici bir şeyler yok mu sizce de?

david hamilton - eugene boudin

Böylece Hamilton’ın fotoğraflarına saygı yazımızın sonuna geldik. Gelecek yazının (halihazırda yazıyor olduğumdan) pek heyecanlı bir şey olduğunu söylemek istiyorum. Takipte kalın. Sevgiler.

Previous Post Next Post

Bir de bu yazilar var

Hiç yorum yok

Yorum yazın